Tikšanās

Svētdien, 17. martā plkst. 14.00, metāla furnitūras rūpnīcā “Kurzemes Atslēga” Aizputē uz ceļojošās gleznas atklāšanu un Azov kareives pieredzes stāstu – “Satikšanās. Divas Gerdas”.

Ukrainas aizstāve, Azov kareive Marija ar segvārdu Gerda pēc gūsta Krievijā šobrīd iziet rehabilitāciju Latvijā. Jau pavisam drīz viņa atgriezīsies Ukrainā, taču pirms tam Gerda satikās ar Aizputes mākslinieci Gerdu Šmiti. 17. martā, kad Gerdas svin vārda dienu, atklās gleznu “Gerda”, kas kopā ar citu mākslinieku gleznām no Latvijas tālāk ceļos pa Ukrainu. Latvijas mākslinieku ceļojošās gleznu izstādes idejas autori ir Tukuma novada publicists un žurnālists Arnis Šablovskis un Ļvivas Fotomuzeja direktors Romāns Meteļskis.

Pasākumā uzklausīsim Ukrainas kareives Gerdas stāstu – par pievienošanos Ukrainas aizstāvjiem, cīņu rūpnīcā “Azovstaļ” aizstāvot savu zemi, par gūstā Krievijā pavadīto vairāk nekā gadu. Gerdai ir savi sapņi, pateicoties kuriem viņa nav salauzta un ir šeit ar mums, un viņas pieredzes stāsts var biedēt, taču var arī spēcīgi motivēt sargāt savu brīvību.

Aizputes māksliniece Gerda Šmite stāsta: “Man Gerda ir vecāku dotais vārds, Marijai – Gerda ir karā iegūtais segvārds, taču abi ir īsti, un vārds vienmēr nes īpašu vēsti. Vārda “ger” ģermāņu sakne nozīmē "šķēps" un "spēks", tātad Gerda – sieviete ar šķēpu, karotāja, aizsargātāja. Kad pirms daudziem gadiem uzzināju sava vārda nozīmi, tas mani ļoti iedvesmoja. Vēlējos kādu dienu šķēpu attēlot pašportretā, taču tas palika nerealizēto ideju kaudzītē. Līdz es ieraudzīju ziņas par Gerdu no Ukrainas. Es sapratu – man viņa noteikti ir jāsatiek, jāiepazīstas un jāuzglezno ar šķēpu!”

Pēc iepazīšanās ar kareivi Gerdu māksliniece Gerda, strādājot pie gleznas atzīst, ka karavīra pieredze ir ļoti skarba – pieredzēt nāvi un iznīcību nav viegli, vēl jo vairāk sievietei. Taču Gerdas stāsts apliecina, ka karš nedefinē cilvēku, bet gluži pretēji – viss, kas cilvēkā ir par spīti kara šausmām – atmiņas, mīlestība, sapņi un fantāzijas ir tas, kas pasargā no sajukšanas prātā, kad sajukt prātā būtu tikai loģiski. Māksliniece saka: “Glezna ir mana vīzija par kareivi Gerdu balstoties viņas vēlmēs, stāstā un raksturā. Detaļas, fons, tērps – viss ir daļa no stāsta. Taču sīkāk par gleznas detaļām un kāpēc – to pastāstīšu atklāšanā.”

Māksliniece saka, ka fantāzija, sapņi un skaistums glābj pasauli. Protams, cilvēkiem Ukrainā vajag daudz vairāk kā sapņus. Vajag apģērbu, mājas, ēdienu, siltumu un ieročus, dronus. Katru dienu vajag. Ļoti. Bet bez skaistiem sapņiem tas viss nav tik daudz vērts. Cilvēkam vajag sapni. Tāpēc kopā turpināsim atbalstīt Ukrainu līdz uzvarai!

Reģistrēšanās dalībai pasākumā ŠEIT. Pulcēšanās pie vārtiem, pie caurlaidēm. Pasākums notiks latviešu un angļu valodā bez tulkojuma.

Informāciju sagatavoja:

Inese Tauriņa,

E-pasts: aizputes.renesanse@gmail.com

Tālr.: +371 29149125