Drošība VUGD Apkure
Apkure

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina, ka pirms apkures sezonas sākuma dūmvadi ir jāattīra no sodrējiem!

Iztīrīti dūmvadi palielinās apkures iekārtas siltuma atdevi un novērsīs ugunsgrēku izcelšanos. Aizvadītajā apkures sezonā ugunsdzēsēji glābēji Kurzemes reģionā 115 saņēma izsaukumus saistībā ar sodrēju degšanu māju dūmvados.

Jaunā apkures sezona Latvijā tiek gaidīta ar bažām apkures izmaksu sadārdzinājuma dēļ. Iespējams, arvien vairāk iedzīvotāji mājokļu apsildei varētu taupīt uz sodrēju tīrīšanas un apkures ierīču apkopju rēķina un izmantot nepiemērotu kurināmo - slapju malku vai sadzīves atkritumus.

Lai, kurinot apkures ierīci, neaizdegtos sodrēji, tie no dūmeņiem, krāšņu un pavardu dūmkanāliem jāiztīra pirms apkures sezonas sākuma (līdz 1.novembrim). Savukārt ilgdedzes cietā kurināmā ierīces un iekārtas dūmvadus jātīra vēl papildus vienu reizi apkures sezonas laikā (no 1.novembra līdz nākamā gada 1.martam).

Tās apkures iekārtas un ierīces, kurās par kurināmo izmanto gāzi – tīra un tehnisko apkopi un tehniskā stāvokļa pārbaudi veic ne retāk kā reizi gadā, ja ražotājs nav noteicis savādāk. Ja gāzes apkures ierīce bijusi atslēgta ilgāk par sešiem mēnešiem, jāveic ārpuskārtas dūmgāzu novadīšanas un ventilācijas kanālu pārbaude.

Sadegot jebkuram cietajam kurināmajam, uz skursteņa iekšējās virsmas veidojas kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, laikus nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā – var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu. Tas var radīt plaisas visa mūrētā dūmeņa korpusa biezumā, ārējo apvalku ieskaitot, tādējādi paverot ceļu karstajām dūmgāzēm un liesmām uz degtspējīgām sienu, griestu un jumta konstrukcijām.

VUGD steidzas palīgā iedzīvotājiem, ja mājokļos ir izveidojies piedūmojums, jo apkures ierīces nav pareizi ekspluatētas – pārāk ātri krāsnij aizvērts šīberis, nepareizi izbūvēts dūmvads vai arī granulu katliem nav rūpīgi aizvērta granulu krātuve un, krāsnī sākoties gruzdēšanai, veidojas piedūmojums. Vairums no šiem gadījumiem ir neuzmanīgas rīcības sekas.  

Ja nelaime tomēr notikusi, - zvaniet 112!