Putnu gripa
Vista

Putnu gripa šogad daudz agresīvāk nekā iepriekšējos gadus izplatās visā Latvijas teritorijā. No šīs slimības mirušie putni konstatēti arī Liepājas ezerā. Tas nozīmē, ka jāpievērš īpaša uzmanība piesardzības pasākumiem, lai no šīs slimības izvairītos.

Putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga dzīvnieku infekcijas slimība, ar kuru slimo putni, lielākoties ūdensputni. Taču atsevišķos gadījumos tā ir konstatēta arī zīdītājiem. Putnu gripas apakštips H5N1, kas konstatēts savvaļas putniem Latvijā, var apdraudēt arī cilvēku veselību.

Ieteikumi iedzīvotājiem

  1. Par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, īpaši – ūdensputniem, jāziņo pašvaldībai vai PVD, zvanot uz uzticības tālruni - automātisko atbildētāju: +371 67027402 vai informējot tuvāko PVD pārvaldi.
  2. Lai neapdraudētu savu veselību un nepieļautu slimības tālāku izplatību, nekādā gadījumā nedrīkst aiztikt mirušus vai slimus putnus, kā arī nest slimus un novārgušus putnus mājās, uz dzīvnieku patversmēm vai veterinārajām klīnikām, jo tādējādi var tikt veicināta slimības izplatība.
  3. Ja tomēr ir bijusi situācija, kurā cilvēkam ir bijusi saskare ar mirušu vai savārgušu putnu, tā izkārnījumiem, jāievēro personīgā higiēna.
  4. Nav jāuztraucas, ka ar putnu gripu varētu saslimt, lietojot uzturā mājputnu gaļu vai olas, tomēr Pārtikas un veterinārais dienests atgādina, ka jebkuri dzīvnieku izcelsmes jēlprodukti, pirms lietošanas uzturā, termiski jāapstrādā, lai pasargātu sevi no dažādām saslimšanām, arī, piemēram, salmonelozes.

Ieteikumi mājputnu turētājiem

  1. Mājputnus un nebrīvē turētus putnus:
  • atļauts izlaist ganībās vai pastaigu laukumos, ja tie ir norobežoti, nepieļaujot savvaļas ūdensputnu piekļuvi;
  • atļauts izlaist mākslīgi izveidotās ūdenstilpēs, kas paredzētas tikai šiem putniem, ja ūdenstilpe norobežota ar līdzekļiem, kas nepieļauj savvaļas ūdensputnu piekļuvi;
  • barošanai un dzirdināšanai nedrīkst izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni, un tā jāveic vietā, kas ir norobežota un nosegta ar ūdensnecaurlaidīgu jumtu.
  1. Jāievēro arī citas Ministru kabineta 2015. gada 9. jūnija noteikumos Nr. 291 "Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām" noteiktās biodrošības prasības, kuru mērķis ir pasargāt mājputnus no saslimšanas ar putnu gripu.

 

Informāciju sagatavojusi:

Pārtikas un veterinārais dienesta

Sabiedrisko attiecību daļa