Rucava

Rucavas arborētuma jeb dendroloģisko stādījumu izveide aizsākta 1998. gadā, sākot pirmos kokaugu un košumkrūmu stādījumus Rucavas Muižas kalnā. Turpmākajos gados stādījumi veidoti arī Rucavas centrā, Evaņģēliski luteriskās baznīcas dārzā, Rucavas pamatskolas priežu meža ielokā.

Rucava

Stādījumu izveides idejas autors ir Salaspils Botāniskā dārza dendrologs un bioloģijas zinātņu doktors Raimonds Cinovskis.  Ideja atbalstu guva arī vietējā pašvaldībā. Par arborētuma izveides darbu vadītāju toreiz norīkoja dendroloģi Ināru Bondari, kura šo darbu ar aizrautību un atbildību veic vēl joprojām.

Stādījumu izveides mērķis ir pētīt un vērtēt augu saimniecisko nozīmi, dekorativitāti, piemērotību vietējiem apstākļiem un aklimatizēšanās spējai šajā reģionā. Pateicoties tam, ka Rucava atrodas piejūras zonā, šeit ir maigāks klimats, kas ir piemērots daudzu svešzemju sugu augšanai un arī sēklu ieguvei. Augu materiāls (sēklas, spraudeņi) stādījumiem iegūts Starptautiskajā sēklapmaiņas sistēmā, kas izveidota Pasaules Botānisko dārzu un radniecīgu organizāciju paspārnē, kā arī daudzās vietēja un starptautiska mēroga ekspedīcijās.

Atzīmējot nozīmīgo 25. gadu jubileju, Rucavas Centra dzirnavās pulcējās dārzu entuziasti no visas Latvijas, Rīgas Dārzkopības un biškopības biedrības dalībnieki, kā arī vietējie interesenti.

Jubilejas pasākumu ar savu stāstījumu atklāja arhitekte Anita Neilande. Viņa pastāstīja par mūsdienu dārzu ierīkošanas tendencēm Eiropā un Baltijā. Ināras Bondares stāstījumā interesenti iepazinās ar daļu no vairāk kā 700 taksonu plašās augu kolekcijas. Jubilejas pasākumā viesojāmies visās apstādījumu vietās, kur ar savu pieredzi, stādīšanas darbu niansēm, augšanas apstākļu iezīmēm dalījās Bondares kundze. Pateicoties Rucavas etnogrāfiskā ansambļa, kapellas “Paurupīte” un Rucavas pamatskolas folkloras kopai “Ķocītis” muzikālajiem priekšnesumiem, svētki izdevās īpaši skanīgi.

Pateicības vārdus dendroloģe Ināra Bondare saņēma no Raimonda Bergmaņa, kurš Latvijas Olimpiskā kluba vārdā pateicās viņai par atsaucību un aizrautību olimpiešu stādījumu veidošanā Rucavas dendroloģiskajā parkā jau kopš 2004. gada.  Raimonds Bergmanis uzsver arborētuma nozīmību ne tikai vietējā līmenī, bet arī valstiskā. Tieši šeit savu roku stādījumu ierīkošanā pielikušas daudzi Latvijā nozīmīgi olimpieši. Pateicoties Raimonda Bergmaņa iniciatīvai un darbam, Rucavā ir viesojušies un stādījumus papildinājuši arī Japānas un Ķīnas vēstnieki.

Pateicība par ieguldījumu tika pausta arī no Dunikas un Rucavas pagastu pārvaldes vadītājas Agijas Kauneses un Dienvidkurzemes novada pašvaldības deputāta Jāņa Veita, kurš bijis līdzās stādījumu izveidei jau pašos pirmsākumos.

Rucavā izveidotais arborētums ir nozīmīga šīs vietas kultūrtelpas daļa. Tā ir vērtība, kas prasa atbildīgu darbu tā uzturēšanai, saglabāšanai un pēctecībai izglītojot un aizraujot ikvienu, kas šeit dzīvo un viesojas.