Projekts

2023. gadā īstenoti projekti dažādās jomās, aptverot visu plašo Dienvidkurzemes novadu, – uzlabota ceļu infrastruktūra, norisinājušās veselīgu dzīvesveidu veicinošās aktivitātes, skolēniem uzlaboti mācību apstākļi, pilnveidota sociālo pakalpojumu pieejamība, uzsākušies starptautiskie sadarbības projekti, veicinot nākotnes mobilitātes un tūrisma attīstību novadā, kā arī paveikts daudz kas cits. Šajā gadā paredzēts uzsākt jaunas novada attīstības ieceres izglītības, infrastruktūras, sociālajā, veselības, uzņēmējdarbības un citās nozīmīgās jomās un turpināt jau aizsāktās aktivitātes, radot mūsdienu prasībām pietuvinātu, ilgtspējīgu un uz sabiedrību vērstu novadu.

INFRASTRUKTŪRAS PROJEKTI

  • Ceļa “Dzintariņš– Baltijas jūra” un tā pieguļošā stāvlaukuma pārbūve.

Kā viens no pirmajiem ceļu projektiem 2023. gadā realizēts savulaik bijušā Nīcas novada pašvaldības sagatavotais un Eiropas Savienības Eiropas jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) atbalstītais projekts “Ceļa “Dzintariņš–Baltijas jūra” un tā piegulošā stāvlaukuma pārbūve”. Projekta ietvaros autoceļam “Dzintariņš–Baltijas jūra” atjaunots un arī izbūvēts no jauna asfaltbetona segums 577 metru un grants segums 2941 metra kopgarumā, kā arī atjaunots esošais un izbūvēts vēl viens jauns auto stāvlaukums ar kopējo platību 1256 . Projekta laikā veikta arī caurtekas pārbūve, kas ļāva paplašināt ceļu gājēju un transporta kustībai nepieciešamā platumā.

Projekta kopējās izmaksas ir 326 525,18 eiro, no kurām pašvaldības līdzfinansējums ir 45 120,95 eiro. 

  • Piekrastes sasniedzamības uzlabošana.

Ar Eiropas Savienības Eiropas jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) finansējumu projekta “Baltijas jūras piekrastes sasniedzamības uzlabošana Grobiņas novada Medzes pagastā” atjaunots segums autoceļam “Spilvas–Šķēde” 5,2 kilometru garumā, izmantojot dubultās virsmas apstrādi, un “Jūrmalas ceļš–Liedagi” posmam aptuveni 600 metru garumā, izmantojot asfalta segumu. Būvdarbu kopējās izmaksas 752 959,43 eiro (ieskaitot nodokļus), tostarp EJZF finansējums projektam ir 649 522,62 eiro. 

  • Grobiņas ceļa “Bārtas autoceļš–Limbiķi–Ālande” posma atjaunošana.

Projekta ietvaros izbūvēts asfalta segums ceļam aptuveni 700 metru garā posmā no valsts reģionālā autoceļa “Grobiņa–Bārta–Rucava” (P113). Projekta kopējās izmaksas ir 134 600,11 eiro, kas segtas no pašvaldības budžeta. 

  • Transporta infrastruktūras pārbūves un izbūves pasākumi Jūrmalciemā zivsaimniecības tradīciju saglabāšanai un tūrisma veicināšanai piekrastē.

Ar Eiropas Savienības Eiropas jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) atbalstu 2023. gadā īstenoti divi infrastruktūras projekti Jūrmalciema teritorijā. Viena projekta ietvaros pārbūvēts autoceļš “Zivju kūpinātava–Mols” un tā galā esošais auto stāvlaukums, mainot objektu segumu uz asfaltu. Projekta kopējās izmaksas ir 286 953,46 eiro, no kurām 253 725,04 eiro ir piešķirtais EJZF finansējums. Otra projekta ietvaros izbūvēta transporta nobrauktuve no jau minētā auto stāvlaukuma uz Baltijas jūras piekrasti. Šī projekta kopējās izmaksas ir 125 396,23 eiro, no kurām 108 455,40 eiro ir piešķirtais EJZF finansējums. Abus projektus pabeidza īstenot 2023. gada otrajā pusē, un tie ir uzlabojuši vietējo zvejnieku, tūristu un operatīvo dienestu piekļuvi Baltijas jūras piekrastei, kā arī veicinājuši vienlīdzīgas iespējas vides pieejamībā ikvienam piekrastes apmeklētājam, saudzējot apkārtējo dabu. 

Projekts
Nīcas pagasta Jūrmalciemā izbūvētā transporta nobrauktuve ir labs atbalsts gan vietējiem zvejniekiem, gan operatīvajam transportam, ja jāsniedz palīdzība pludmales zonā.
  •  Grants ielu asfaltēšana Aizputes pilsētā.

Sešas Aizputes pilsētas grants seguma ielas ir noasfaltētas un 2023. gada 18. septembrī nodotas ekspluatācijā. Lai sakārtotu Aizputes pilsētas infrastruktūru un uzlabotu iedzīvotāju apkārtējo vidi, seguma nomaiņa no grants uz asfaltu veikta Smilšu ielā (133 m), Bērzu ielā (131 m), Ganību ielā (134 m), Robežu ielā (480 m), Ošu gatvē (451 m) un Jura Mātera ielā (146 m). Šīs ielas izvēlētas tāpēc, ka to pieguļošās teritorijas ir blīvi apdzīvots privātmāju rajons ar intensīvu automašīnu kustību. Turpmāk pašvaldībai šajās ielās nebūs jāveic vasaras uzturēšanas darbi – greiderēšana un ielu apstrāde ar pretputes līdzekli, tādējādi ietaupot finanšu līdzekļus. Savukārt Ceriņu ielā izveidota pieturvieta, uzstādot pieturas nojumi un atkritumu urnu. Kopējās būvdarbu izmaksas pēc iepirkuma veikšanas ir 252 072,50 eiro (ar PVN).

  • Celtnieku ielas posma atjaunošana.

Grobiņā ar asfalta segumu atjaunots Celtnieku ielas posms 300 metru garumā no Lielās ielas līdz Alejas ielai. Projekta kopējās izmaksas 59 176,38 EUR, kas segtas no pašvaldības budžeta.

  • Baltijas jūras piekrastes sasniedzamības uzlabošana Ziemupē, Vērgales pagastā.

Ar Eiropas Savienības Eiropas jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) atbalstu pie 917 metrus gara asfaltēta ceļa posma tika Ziemupes iedzīvotāji un viesi, kas apmeklē Ziemassvētku vecīša biroju Ziemupes “Rūķu ciemā”, kā arī citi šīs piekrastes apmeklētāji. Šī projekta kopējās izmaksas ir 192 290,03 EUR, no kurām pašvaldības līdzfinansējums ir 50431,79 EUR.

  • Pārbūvēta autoceļa “Rucava-Pape” pašvaldības daļa.

2023. gada sākumā ekspluatācijā tika nodots arī pārbūvētais autoceļa “Rucava-Pape” pašvaldības īpašumā esošais posms. Šī projekta rezultātā gan Papes iedzīvotājiem, gan viesiem ir samazinājies pa grants segu mērojamais ceļa garums. Projekta ietvaros divos posmos kopā asfalta segumu ieguva 3,1 km gara autoceļa daļa. Projekta kopējās izmaksas 657 399,87 EUR, no kurām 479 608,48 EUR segts no piešķirtā EJZF finansējuma.

  • Īstenota Skolas ielas Durbē lielākās daļas pārbūve.

Ar valsts budžeta līdzfinansējumu jaunu asfalta segumu ir ieguvusi lielākā daļa no Skolas ielas Durbē. Projekta ietvaros ir sakārtota arī pagalma daļa Skolas ielā 3, kā arī pie pilsētas kultūras nama un bibliotēkas. Projekta kopējās izmaksas 291 953,82 EUR, no kurām 204 847,31 EUR ir valsts budžeta finansējums.

  • Lietus ūdens atvades sistēmas izbūve Pavasara ielā, Aizputē.

2023. gadā uzsākta projekta realizācija, kā mērķis ir uzlabot pilsētas infrastruktūru, izbūvēt lietus ūdens atvades sistēmu no Pavasara ielas un blakus teritorijām, kā arī veikt ielu seguma maiņu. Būvdarbi objektā turpināsies arī 2024. gadā. Kopējās būvdarbu izmaksas pēc iepirkuma veikšanas ir 279 888,84 EUR.

  • Satiksmes drošības uzlabošana Vaiņodē.

Izbūvēti divi trotuāra posmi Vaiņodes centrā ar kopējo garumu 95 metri. Ierīkota gājēju pāreja ar apgaismojumu, automašīnu stāvlaukumā izveidoti ceļa horizontālie apzīmējumi. Darbi veikti par pašvaldības līdzekļiem. Kopējās izmaksas  34 424,60 EUR.

  • Infrastruktūras sakārtošana Priekulē.

Raiņa ielā no Aizputes ielas līdz Ķieģeļu ielai atjaunots trotuāra posms, ieklājot bruģa segumu 140 metru garumā. Darbi veikti par pašvaldības līdzekļiem par kopējām izmaksām 33 864,94 EUR.

Savukārt Peldu ielā izbūvēti divi trotuāra posmi uz Priekules kultūras nama teritoriju. Kopējais garums 190 metri. Darbi veikti par pašvaldības līdzekļiem. Kopējās izmaksas 35 132,98 EUR.

Bet pie Priekules mūzikas un mākslas skolas atjaunots laukums, demontējot vecās betona plāksnes un ieklājot bruģa segumu 400 kvadrātmetru platībā. Darbi veikti par pašvaldības līdzekļiem. Kopējās izmaksas 26 243,06 EUR.

Priekulē izbūvēts arī atkritumu šķirošanas laukums Baznīcas ielā 23. Laukumu veido bruģēta teritorija 618 kvadrātmetru platībā, kurš apjozts ar žogu. Laukumā atkritumu apsaimniekotājs uzstādīs konteinerus šķiroto atkritumu savākšanai. Kopējās izmaksas 65 615,46 EUR.

AR VALSTS KULTŪRKAPITĀLA FONDA ATBALSTU ĪSTENOTIE PROJEKTI

Ar Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstu 2023. gadā novadā īstenoti astoņi projekti ar kopējo finansējumu 121 536,18 eiro, no kuriem VKKF atbalsts ir 38 729 eiro un Dienvidkurzemes novada pašvaldības finansējums ir 82 806,88 eiro. 

Pirmajā regulārajā VKKF projektu konkursā kultūras mantojuma nozarē īstenotie projekti: Aizputes pilsētas vērtspapīru un naudas lādes restaurācija, Apriķu muižas D frontona ciļņa restaurācija (otrais posms) un Kazdangas parka kapsētas arheoloģiskajos izrakumos iegūto 16. gadsimta arheoloģisko priekšmetu restaurācija. Otrajā regulārajā projektu konkursā atbalstītie projekti kultūras mantojuma nozarē: Nīcas Dižās muižas klēts ekspozīcijas dizaina tehniskā projekta izstrāde un Apriķu muižas kungu mājas ēkas jumta un frontonu dzegu, jumta slīpes malu un DA fasādes restaurācijas būvprojekta izstrāde, kura īstenošana turpināsies arī 2024. gadā. Mūzikas un mākslas skolu mērķprogrammās īstenotie projekti: mūzikas programmai nepieciešamās koncertkokles iegāde Grobiņas Mūzikas un mākslas skolai, akordeonu iegāde Nīcas Mūzikas skolas materiāli tehniskās bāzes uzlabošanai. Muzeju nozares attīstības mērķprogrammā īstenots projekts Aizputes novadpētniecības muzeja pastāvīgās ekspozīcijas “Lielā iela” modernizācija – ekspozīcijas izveide, kuras īstenošana turpināsies arī 2024. gadā. 

  • Turpinās darbi pie Apriķu muižas D frontona ciļņa restaurēšanas.

2023. gadā noslēdzās restaurācijas – nostiprināšanas darbi Apriķu muižas D frontona cilnim, kas tika uzsākti jau 2022. gadā. Cilnis ir nozīmīgs baroka laika mākslas darbs ar augstu māksliniecisko un amatniecisko kvalitāti. D frontona cilnis simbolizē muižas sākotnējo saimnieku Kristofera Frīdriha fon der Osten Sakena (Christofpher Friedrich von der Osten Saken, 1697-1759) un viņa sievas Juliānas fon den Brinkenas (Julianne von den Brinken) dzimtu un to simboliku apvienošanos vienā kopīgā mākslas darbā – cilnī, kas attēlo abu iniciāļu monogrammu un alegoriskas putti figūriņas. Restaurācijas laikā rasti būtiski atklājumi gan cilnim, gan Kurzemes un Latvijas teritorijas baroka laika mākslai: tika atrastas liecības par tehnoloģijām, kādās veikti vēsturiskie krāsojumi; par ciļņa sākotnējo niansēto krāsojumu un vēlākiem grezniem pārkrāsojumiem; kā arī liecības par laiku, kad atjaunošanas darbi muižā notikuši steigā, ar mazāku vērību pret filigrāno mākslas darbu.

PROJEKTS “VESELĪGS DIENVIDKURZEMES NOVADS”

Sešu gadu garumā, kopš 2017. gada, Dienvidkurzemes novada Grobiņas, Pāvilostas, Priekules un Rucavas apkārtnēs, kas vēl pirms administratīvi teritoriālās reformas saņēma atbalstu projekta īstenošanai, iedzīvotājiem nodrošināja dažādas veselību veicinošas aktivitātes. Pēc novadu reformas četrus projektus apvienoja vienā ar nosaukumu “Veselīgs Dienvidkurzemes novads”, turpinot ieplānotās aktivitātes. Līdz 2023. gada decembrim, kad projekts noslēdzās, kopā realizētas vairāk nekā 2290 dažādas aktivitātes: nodarbības, lekcijas, meistarklases,  pasākumi, peldēšanas un vingrošanas nodarbību cikli gan pieaugušajiem, gan bērniem, kardio un funkcionāli treniņi, tai skaitā nūjošana, vingrošana un velo braukšana. Projekta rezultātā uzlabojusies iedzīvotāju informētība veselīgā dzīvesveida jomā, kā arī uzlabojušies iedzīvotāju paradumi. Kopā projektā apgūti 231 317,83 eiro, kas finansēts 100% no Eiropas Savienības Sociālā fonda un valsts budžeta. Pašvaldības līdzfinansējums šajā projektā netika piesaistīts. 

Projekts
Vingrošanas stieņa atklāšana Nīcas sporta laukumā.

IZGLĪTĪBAS PROJEKTI

  • Izglītības iestāžu digitalizācija.

Lai paaugstinātu mācību efektivitāti un mazinātu nevienlīdzību, Dienvidkurzemes novada pašvaldības vispārējās pamatizglītības iestāžu 7.–9. klašu skolēnus nodrošina ar mācību procesam atbilstošu un drošu portatīvo datortehniku, gādājot par to pieejamību izglītojamiem mācību procesā. Dienvidkurzemes novada izglītības iestādēs kopumā saņemti vairāk nekā tūkstoš  “Chomebook” portatīvo datoru.

  • Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai.

Projekts ir vērsts uz jaunu pedagoģisko risinājumu meklēšanu, lai Dienvidkurzemes novada izglītības iestādēs ieviestu alternatīvas mācību organizācijas formas, kas papildina formālās izglītības ieguves mācības formas (mācību stundas), pilnveidojot izglītības pakalpojumu un nostiprinot skolu kolektīvu gatavību risināt izglītojamo vajadzības un paaugstinot viņu sasniegumus. Projekta ietvaros izstrādāts izglītojamo individuālo kompetenču attīstības atbalsta pasākumu plāns katrai izglītības iestādei.

  • Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai.

Projekta mērķis ir Dienvidkurzemes novada izglītības iestādēs veicināt ilgtspējīgas sadarbības sistēmas veidošanu starp pašvaldību, izglītības iestādēm, pedagogiem, atbalsta personālu un izglītojamo vecākiem vai pārstāvjiem, lai laikus identificētu izglītojamos ar risku pārtraukt mācības un sniegtu viņiem personalizētu atbalstu. Projektā iesaistītie pedagogi sniedz individuālās konsultācijas skolēniem, balstoties  uz izglītojamo individuālajām vajadzībām, kas vērsts uz katra skolēna izaugsmi. Mācību gada sākumā katram skolēnam tika sastādīts individuāls atbalsta plāns, kurā aprakstīti mācību pārtraukšanas riski un pasākumi šo risku mazināšanai. Pedagogi sniedz atbalstu skolēniem dažādos mācību priekšmetos, kuros ir grūtības vai ir iekavēta mācību satura apguve iepriekšējā izglītības posmā. 

  • Iniciatīva izglītības iestāžu pašpārvalžu atbalstam “Kontakts”.

Projekta “Aizputes vidusskolas, Kalvenes pamatskolas, Māteru Jura Kazdangas pamatskolas līdzpārvalžu attīstības stiprināšana” laikā Aizputes vidusskolā izveidota “Emociju jeb Dusmu izlādes istaba” ar pašizveidotu boksa maisu un pašrealizētiem remontdarbiem, kas saliedēja skolēnus un mācīja darbu plānojumu un izstrādi. Šajā istabā skolēni var izlādēt negatīvās emocijas, pabūt vienatnē, padomāt, pazīmēt un izlādēties. Līdzpārvaldes skolēnu iegūtās zināšanas no mācībām ar mentoriem pielietotas skolas vidē, pasniedzot klašu stundu nodarbības citām klašu grupām (šoreiz 5. klasēm).

Savukārt Māteru Jura Kazdangas pamatskolā projekta ietvaros panākts, ka telefoni tiek novietoti katra skolēna skapītī. Mācību procesā skolēni drīkst tos izmantot, taču starpbrīžos nē. Lai skolēnu nebūtu pret šādu izglītības iestādes sistēmu, ar projektu palīdzību skolēniem bija dota iespēja uzklausīt un līdzdarbojoties lektoru vadībā, pastiprināti saprast viedierīču un sociālo tīklu izmantošanas pozitīvo un negatīvo ietekmi, kā arī palīdzēt veidot drošu, atbildīgu un jēgpilnu attieksmi pret digitālo tehnoloģiju izmantošanu. Projekta laikā gūta arī informācija par iespējām saņemt palīdzību. Skolēni vairs nav tik pārliecināti, ka telefona neizmantošana skolā ir problēma.

  • Projekts “PROTI UN DARI”.

Dienvidkurzemes novada jaunietim vecumā no 15 līdz 29 gadiem, kas nemācās, nestrādā algotu darbu, neapgūst arodu pie amata meistara un nav reģistrēts Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) kā bezdarbnieks bija iespēja pieteikties atbalstam Eiropas Sociālā fonda finansētā projektā, kur katram projektā iesaistītam jaunietim sniegts individuāls, tieši viņam domāts atbalsts. Balstoties uz jaunieša prasmēm, interesēm, iespējamiem attīstības virzieniem un vajadzībām, jaunietim tiek izstrādāta individuālo pasākumu programma, piedāvājot piemērotus atbalsta pasākumus. Katrs jaunietis, īstenojot savu individuālu pasākumu programmu, tiek iesaistīts projektā līdz četriem mēnešiem.

SOCIĀLIE PROJEKTI

  • Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide.

Projekta ietvaros Rucavas pagastā izveidota grupu dzīvokļu ēka “Sudrabi”, kā arī veikti tās teritorijas labiekārtošanas darbi. Projektā izveidotā un pielāgotā grupu dzīvokļu ēka “Sudrabi” nodrošina iespēju 11 personām saņemt pakalpojumu. Projekta kopējās izmaksas ir 292 341,44 eiro, no tām ERAF finansējums 241 327,86 eiro, valsts budžeta finansējums – 1754,06 eiro, valsts budžeta dotācija pašvaldībām – 10 582,75 eiro un pašvaldības finansējums – 38 676,77 eiro.

  • Vides pieejamības nodrošināšana Avotu ielā 2, Aizputē, Dienvidkurzemes novadā.

Projekta vispārējais mērķis ir palielināt sabiedrībai paredzēto labklājības nozares publisko pakalpojumu un publisko ēku skaitu, kurās tiek sniegti labklājības nozares valsts pakalpojumi vai pašvaldību sociālie pakalpojumi un kurās ir nodrošināta vides, nodarbinātības un informācijas pieejamība visām sabiedrības grupām, tostarp personām ar invaliditāti un funkcionālajiem traucējumiem. Lai nodrošinātu mērķa sasniegšanu, projektā paredzēts veikt ēkā Avotu ielā 2, Aizputē, āra lifta izbūvi, iekštelpu pielāgošanu un  teritorijas labiekārtošanu atbilstoši vides pieejamības prasībām. 2023. gadā ir veikta būvprojekta izstrāde. Projekta īstenošanas termiņš ir 2024. gada 31. decembris. Projekta kopējie izdevumi ir 134 310 eiro, no tiem Atveseļošanas fonda finansējums – 111 000 eiro, pašvaldības finansējums – 23 310 eiro.

DARBĪBA STARPTAUTISKAJOS PROJEKTOS 

  • Uzsākta pārgājienu un velo maršruta izveide EST-LAT projekta “Zaļie dzelzceļi II” ietvaros.

Dienvidkurzemes novada pašvaldība sadarbībā ar citiem projektu partneriem no Latvijas un Igaunijas turpmāko trīs gadu laikā īstenos Interreg Estonia-Latvia sadarbības programmas 2021. – 2027. gadam projektu “Zaļie dzelzceļi II”. Projekta ietvaros plānots izbūvēt pārgājienu un velo maršrutu no Liepājas līdz Pāvilostai 41 kilometra garumā pa bijušo dzelzceļa līniju. Projekta kopējās izmaksas ir 1 179 970,00 EUR, no kurām 112 490,00 EUR Dienvidkurzemes novada pašvaldības paredzētās izmaksas projektā.

  • “Pilsētu mobilitātes pasākumu plāni'' (Plans for Urban Mobility Actions, PUMA).

Sadarbībā ar Liepājas pašvaldību un vēl septiņiem partneriem no Lietuvas, Polijas, Grieķijas, Spānijas, Itālijas, Horvātijas un Slovēnijas, Dienvidkurzemes novada pašvaldība iesaistījusies URBACT IV programmas finansētā projektā, kā rezultātā Dienvidkurzemes novadam un Liepājai taps kopīgs Mobilitātes plāns. 2023. gada oktobrī Liepājā un Dienvidkurzemes novadā notika pirmā visu dalībnieku tikšanās. Lai arī intensīvs darbs pie plāna izstrādes notiek ikdienā, projekta gala rezultātu – Mobilitātes plānu – saņems 2025. gada beigās. Projektā Dienvidkurzemes novada budžeta daļa ir 83 981,25 eiro, no kuriem 80% jeb 67 185 eiro ir programmas finansējums, 10% jeb 8 398,13 eiro ir valsts finansējums un vien 10% jeb 8 398,13 eiro ir plānots pašvaldības finansējums. 

  • Būs jauns tūrisma piedāvājums – putnu vērošanas tīkls (BIRDIE).

Latvijas–Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projektā “Putnu vērošanas tīkls Baltijas jūras piekrastē” (Bird-watching network along the Baltic coast – BIRDIE) Liepājas pašvaldības kā vadošā partnera vadībā kopā ar Klaipēdas rajona Tūrisma informācijas centru Lietuvā veidos jaunu tūrisma piedāvājumu – putnu vērošanas tīklu ar potenciālām 18 apmeklējuma vietām Liepājā, Dienvidkurzemē un Klaipēdas rajonā, pagarinot tūrisma sezonu, palielinot tūristu skaitu, radot jaunas atpūtas aktivitātes vietējiem iedzīvotājiem. Projekts apstiprināts 2023. gadā, taču tā realizēšana sāksies 2024. gadā ar noslēgumu 2025. gada beigās. Projekta pieteikuma kopējais budžets ir 407 905,04 eiro, no kura Dienvidkurzemes novada pašvaldības projekta daļa ir 136 668,18 eiro. Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums ir 80% jeb 109 334,54 eiro, valsts dotācija 10% jeb 13 666,82 eiro un pašvaldības finansējums – 10% jeb 13 666,82 eiro. 

CITI PROJEKTI

  • Uzsākts darbs pie energopārvaldības sistēmas ieviešanas Dienvidkurzemes novadā.

2023. gada septembrī noslēgts līgums ar SIA “Ekodoma” par energopārvaldības sistēmas ieviešanu Dienvidkurzemes novadā, kā rezultātā tiks izstrādāta energopārvaldības sistēmas dokumentācija – rokasgrāmata, kā arī tiks izstrādāta un ieviesta energopārvaldības sistēmas monitoringa platforma un veikta tās uzturēšana:

  • pašvaldības ēku ikmēneša siltumenerģijas, aukstā ūdens un elektroenerģijas patēriņa uzskaite, energoefektivitātes rādītāju aprēķinu nodrošināšana,
  • publiskā ielu apgaismojuma ikmēneša elektroenerģijas patēriņa uzskaite, energoefektivitātes rādītāju aprēķinu nodrošināšana.

Līdz šim jau noteiktas energopārvaldības sistēmā prioritāri iekļaujamās 96 ēkas (izglītības iestādes, tostarp pirmsskolas izglītības iestādes un interešu izglītības iestādes, sporta halles, pašvaldības pārvalžu ēkas, kultūras nami), kā arī veikta informācijas apkopošana par ēku stāvokli, tostarp siltumenerģijas, elektroenerģijas, aukstā ūdens un kurināmā patēriņa datiem un veikta to integrēšana sistēmā.  2024. gadā turpināsies darbs pie datu apkopošanas par pašvaldībā esošo ielu apgaismojumu, kā arī citu pašvaldības īpašumā esošu ēku iekļaušanas sistēmā un kopējo rādītāju analīzes energoefektivitātes veicināšanai Dienvidkurzemes novadā. Energopārvaldības sistēmas ieviešanas kopējās izmaksas ir 5445,00 eiro (ieskaitot nodokļus), ko segts no pašvaldības budžeta.

  • Piekrastes teritorijā drošākai videi papildinājums ugunsdzēsēju ekipējumam

2023. gada oktobrī saņemts apstiprinājums Lauku atbalsta dienestā (LAD) iesniegtā projektā ugunsdzēsēju materiāli tehniskās bāzes uzlabošanai Pāvilostas, Sakas un Vērgales pusē, lai uzturētu, aizsargātu un uzlabotu vides kvalitāti piekrastē  un nodrošinātu drošu vidi piekrastes teritorijā. 2023. gada beigās iegādāti seši jauni tērpu komplekti glābējiem, piekabe un aprīkojums automašīnām, tai skaitā sūkņi, ģeneratori un divi motorzāģi. Projekta kopējās izmaksas 56 299,61 EUR, no kurām 90% plānots EJZF finansējums un 10% pašvaldības līdzfinansējums.

  • Latvijas ainavu arhitektūras gada balvas par dabas parkiem Grobiņā un Bernātos.

2023. gada 9. jūnijā Rīgā, Latvijas Mākslas akadēmijā, norisinājās Latvijas Ainavu arhitektūras asociācijas “Latvijas ainavu arhitektūras balvas” (LAABA) laureātu godināšanas ceremonija. Konkursa nominācijā “Ārtelpa” bija pieteikti arī divi projekti no Dienvidkurzemes novada.

Projekts “Dienvidkurzemes piekrastes mantojums cauri gadsimtiem. Ālandes upes atpūtas kompleksa izveide” īstenots Grobiņā, kurā izbūvēta pastaigu taka gar Ālandes upi un pārbūvēts Grobiņas pilsdrupu ieejas mezgls. Ālandes upes atpūtas komplekss ieguva sabiedrības simpātiju balvu un starp 54 pieteikumiem, kuros bija pieteikti objekti divās nominācijās: “Ārtelpa” un “Procesi”, arī augstu vērtējumu nacionālās un starptautiskās žūrijas kopvērtējumā, iekļūstot starp sešiem labākajiem projektiem un iegūstot arī vienu no sešām balvām. Projekts “Dienvidkurzemes piekrastes mantojums cauri gadsimtiem. Bernātu dabas takas” īstenots Nīcas pagastā. Bernātu dabas parkā ierīkotas septiņas tematiskās pastaigu takas. Bernātu dabas takas saņēma Atzinības rakstu.

Projekts
Ainavu balvas apbalvošanas ceremonijā Attīstības un uzņēmējdarbības daļas vadītājs Gints Ločmelis (vidū) saņem Ālandes upes atpūtas kompleksa sabiedrības simpātiju balvu un vienu no sešām galvenajām balvām.
  • Izstrādāti Durbes ezera ekspluatācijas noteikumi un iegādāts niedru pļāvēja aprīkojums.

Projekta “Ezeru pārvaldība un apsaimniekošana Kurzemē un Ziemeļlietuvā” ietvaros izstrādāti Durbes ezera ekspluatācijas (apsaimniekošanas) noteikumi. Ekspluatācijas noteikumus konkrētam virszemes ūdens objektam izstrādā gadījumos, kuri noteikti normatīvajos aktos par meliorācijas sistēmu un hidrotehnisko būvju būvniecību, ūdens resursu lietošanas atļauju, ūdenstilpju un rūpnieciskās zvejas tiesību nomu un zvejas tiesību izmantošanas kārtību, kā arī vides aizsardzību regulējošajos normatīvajos aktos. Durbes ezers pieder pie šādiem ūdens objektiem. Projekta ietvaros iegādāts niedru pļāvējs, laiva un piekabe, lai mērķtiecīgi pļautu ezera niedres. Pļaujot un novācot niedres, samazinās ezera apaugums ar tām, tādējādi saglabājas bioloģiskā daudzveidība un pastiprinās viļņošanās efekts. 

  • Sakopta un labiekārtota piekrastes teritorija

Laika posmā no 2023. gada 1. maija līdz 30. septembrim Dienvidkurzemes novada pašvaldība īstenoja projekta “Piekrastes apsaimniekošanas praktisko aktivitāšu realizēšana” aktivitātes. Projekta ietvaros kopumā savākti 2 tonnu kritušo dzīvnieku (roņu), no piekrastes daļas izvesti 179,45 m3 atkritumu un 76 reizi veikti piekrastēs esošo tualešu asinizācijas pasākumi. 2023. gada pludmales sezonas laikā iegādāti un daļēji arī uzstādīti dažāda veida labiekārtojuma elementi vairākām Dienvidkurzemes novada piekrastes daļām: sporta aprīkojums, paredzot pludmales volejbola, tenisa un futbola laukuma līniju, kā arī vārtu uzstādīšanu Pāvilostas piekrastes daļā, pārģērbšanās kabīnes Bernātu un Ziemupes piekrastei, enkurbojas drošības veicināšanai Papē un Bernātos, informatīvās planšetes Pāvilostā un Bernātos, veikti nojumes uzlabošanas darbi Medzes pagasta “Liedagos”, iegādāta koka laipa Ziemupes piekrastei, ērtākai pludmales sasniedzamības nodrošināšanai un soliņi Ziemupes un “Liedagu” pludmalēm. Projekta laikā iegādātie labiekārtojuma elementi pilnībā tiks uzstādīti atsākoties 2024. gada pludmales sezonai. Kopējais projektu finansējums  33 400,00 EUR.

Projekts
Medzes pagasta “Liedagi” piekrastes teritorijā veikti nojumes uzlabosanas darbi un uzstādīti soliņi.
  • Iegādāti augi un izveidots sakuru - magnoliju parks.

Projektu konkursā “Meža dienas” piešķirts finansējums teritoriju sakopšanai un kokaugu stādīšanai, kopumā iegādājoties 166 dažādus koku stādus. Grobiņā, Raiņa ielā nogāze pie tilta izveidots sakuru - magnoliju parks. Sastādītas 36 sakuras, 21 magnolija, 15 parastie skābarži un 2 baltie vītoli. Nākotnē, kad jaunie kociņi izaugs un izveidosies parks, tā būs sabiedrībai pieejama jauna rekreācijas vieta. Arī Ālandes upes atpūtas parkā turpinājās jau iesāktais darbs pie norobežojošo stādījumu izveides. Savukārt Kalēju ielā 2, Grobiņā sakopta teritorija un iestādīti 55 jauni koki – ozoli, kļavas, skābarži, dižskābarži, ozoli un lapegles.

Šī projektu konkursa ietvaros Zentas Mauriņas Grobiņas vidusskolā viesojās Valsts meža dienesta Dienvidkurzemes virsmežniecības Liepājas nodaļas Rucavas apgaitas mežzinis, iepazīstinot  7. klases skolēnus ar tēmu par mežu un tā apsaimniekošanu. Kopējās projekta izmaksas 3200,00 EUR, kas finansēts no Meža attīstības fonda.

Projekts
Grobiņā izveidots sakuru-magnoliju parks.
  • Uzsākta jauna Liepājas ezera dabas aizsardzības plāna izstrāde.

2023. gada nogalē beidzās līdzšinējais dabas lieguma un īpaši aizsargājamās “Natura 2000” teritorijas “Liepājas ezers” dabas aizsardzības plāns, kas tika izstrādāts 2008. gadā. Šobrīd uzsākts darbs pie jauna Liepājas ezera aizsardzības plāna izveides, ko izstrādā Daugavpils Universitāte, sadarbojoties Dienvidkurzemes novada un Liepājas valstpilsētas pašvaldībām. Projekta mērķis ir saglabāt teritorijā bioloģiskās vērtības, sabalansējot tās ar reģiona rekreatīvo resursu ilgtspējīgām attīstības iespējām. Projekts tiek īstenots ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu. Plāna izstrādei kopumā paredzēti  77 703,78 EUR, no kuriem 67% apmēra piešķirts Latvijas vides aizsardzības fonda administrācijas (LVAF) finansējums, savukārt 33% finansē abas iesaistītās pašvaldības.

  • Tāšu ezera niedru pļaušana un smalcināšana.

2023. gada 20. jūnijā Dienvidkurzemes novada pašvaldība saņēma lēmumu no Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra par projekta “Niedru pļaušana un izvākšana Tāšu ezerā” apstiprināšanu. Projekta mērķis ir mazināt Tāšu ezera eitrofikāciju, pļaujot niedres, tās izvācot no ezera, sasmalcinot un izmantojot  atkārtoti publisko apstādījumu mulčēšanai. Projekta ietvaros ir iegādāts niedru smalcinātājs un tiek aktīvi plānoti informatīvie pasākumi 2024. gada pavasara periodam, par būtiskāko ezeru apsaimniekošanas jautājumos. Projekta plānotās izmaksas ir 8000,00 EUR, no kurām 100% publiskais finansējums (LIFE GOODWATER IP). Projekta realizācija plānota līdz 2025. gada 31. decembrim.

  • Turpinās Berči nama pārvērtības.

Berčī nama, kas atrodas Lielā ielā 54, Grobiņā, pārbūves projektā paveiktais nodrošinājis, ka 2023. gada nogalē jau ir saskatāma lielākā daļa no nama atjaunotās fasādes un nepārprotami redzamas tai piebūvētās jaunās ēkas daļas. Objektā ir izbūvēti ārējie un iekšējie inženiertīkli un komunikācijas. 2024. gadā turpināsies iekšējās apdares darbi, bet fasādes atjaunošanas un izbūves darbi turpināsies iestājoties atbilstošiem klimatiskajiem apstākļiem. Plānots, ka 2024. gada vasarā darbi objektā būs pabeigti.

PAŠVALDĪBAS PROJEKTU KONKURSI

  • Iedzīvotāju iniciatīvu konkurss.

2023. gadā divas reizes izsludināta pieteikšanās Iedzīvotāju iniciatīvu konkursam, kura mērķis ir finansiāli atbalstīt pašvaldībai nozīmīgu projektu īstenošanu vides un sociālās dzīves sekmēšanai. Kopumā divos uzsaukumos saņemti 52 projektu pieteikumi, no kuriem atbalstīti 43 projekti par kopējo summu 40 768, 93 eiro. Gada laikā biedrības un reliģiskās organizācijas aktīvi darbojušās un jau īstenojušas daļu no apstiprinātajiem projektiem. Ar pašvaldības atbalstu pērn noorganizēti vairāki pasākumi, sakoptas un labiekārtotas teritorijas, noorganizētas radošas darbnīcas un meistarklases, novadīti bezmaksas funkcionālie treniņi un sportiska nometne bērniem, iegādāts inventārs kultūras kolektīviem, kuri uzstājas dažādos novada svētkos, kā arī labiekārtoti divi brīvi pieejami sporta objekti – pludmales volejbola laukums Aizputes peldētavā un ielu vingrošanas vieta (vingrošanas stienis) Nīcas sporta laukumā. 

  • Daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pagalmu labiekārtojuma konkurss.

Konkursā, kurā iespējams saņemt līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai, 2023. gadā saņemti un atbalstīti pieci projektu pieteikumi par kopējo summu 25 264,05 eiro. Iedzīvotāju plānos ir uzstādīt slēdzamu velo novietni un atkritumu konteineru novietni, rekonstruēt gājēju taciņas un durvju priekšu laukumiņus, atjaunot automašīnu stāvlaukumu, kā arī iegādāties un uzstādīt dažādus bērnu rotaļu laukuma elementus. Pagājušā gada izskaņā īstenots viens no iesniegtajiem projektiem – atjaunota gājēju ietve pie mājas durvīm daudzdzīvokļu dzīvojamai mājai Cimdeniekos, Sporta ielā 8. Kā arī īstenoti divi no 2022. gadā apstiprinātajiem projektiem –  atjaunots gājēju ceļš pie daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Lielajā ielā 17, Grobiņā, un pie mājas “Teikas”, Rudē. Pārējie 2023. gadā apstiprinātie projekti tiks īstenoti 2024. gada laikā.    

Projekts
Atjaunots gājēju ceļš pie dzīvojamās mājas Grobiņā, Lielā ielā 17.
  • Uzņēmējdarbības konkurss.

Lai veicinātu uzņēmējdarbības attīstību un ekonomisko izaugsmi novada teritorijā, 2023. gadā tika izstrādāts līdzfinansējuma konkursa nolikums uzņēmējdarbības veicināšanai un izsludināta pieteikšanās konkursam. Konkursā aktivitāte bija ļoti liela, kopumā saņemti 49 projektu pieteikumi, no kuriem atbalstīti 15 projekti par kopējo summu 47 850,04 eiro.  

  • Pašvaldības konkurss “Par Dienvidkurzemes novada pašvaldības līdzfinansējuma piešķiršanu dzīvojamo māju pieslēgšanai centralizētajai ūdensapgādes sistēmai un centralizētajai kanalizācijas sistēmai”.

Konkursa pirmo kārtu izsludināja 2022. gada nogalē. 2023. gadā bija vēl četras kārtas. Konkursa ietvaros var saņemt pilnu vai daļēju finansējumu privātmājas vai daudzdzīvokļu mājas pieslēgšanai centralizētajai ūdensapgādes vai kanalizācijas sistēmai, ja īpašuma tiešā tuvumā atrodas šie centralizētie tīkli. Pavisam šajā periodā tika saņemti 60 pieteikumi, no kuriem 51 pieteikums saņēmis finansiālu atbalstu. Pašreiz piešķirtās summas apjoms ir 92 294,21 eiro. Līdz šim visaktīvākie konkursa dalībnieki bijuši Priekules iedzīvotāji, bet pieteikumi saņemti arī no Grobiņas, Aizputes, Rokasbirzes, Durbes un Vaiņodes. Konkurss turpināsies arī 2024. gadā.

  • Konkurss par kultūras pieminekļu saglabāšanu Dienvidkurzemes novadā.

2023. gadā Dienvidkurzemes novada pašvaldība pirmo reizi finansiāli atbalstīja un izsludināja konkursu kultūras pieminekļu saglabāšanai Dienvidkurzemes novadā, kura mērķis ir nodrošināt Dienvidkurzemes novada pašvaldības pilsētu: Aizputes pilsētas vēsturiskā centra, Durbes pilsētas vēsturiskā centra, Grobiņas pilsētas vēsturiskā centra un Dienvidkurzemes novada teritorijā esošu ēku (dzīvokļu) un būvju, kas iekļautas valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, saglabāšanu sabiedrības interesēs, nodrošināt aizsargājamo kultūras pieminekļu reģenerāciju un attīstību sabiedrības vajadzību un tūrisma attīstības kontekstā. Līdzfinansējums piešķirts 12 pieteikumu iesniedzējiem. Plānots, ka šāds konkurss būs ikgadējs, tāpēc iedzīvotāji aicināti sekot līdzi informācijai pašvaldības informācijas vietnēs.

UZŅĒMĒJDARBĪBAS VEICINĀŠANA

  • Konkurss “Dienvidkurzemes novada uzņēmēju gada balva 2023”.

Dienvidkurzemes novada pašvaldība jau trešo gadu pēc kārtas vienkopus pulcēja novada uzņēmējus, lai izteiktu pateicību par ieguldījumu ekonomikā un sekmējot uzņēmējdarbības attīstību novadā. Šogad pašvaldība organizēja arī konkursu “Dienvidkurzemes novada uzņēmēju gada balva” ar mērķi apzināt un godināt uzņēmējus, kuri aktīvi un godprātīgi darbojas savā nozarē 2023. gadā.

2024. gada 6. janvārī Liepājas teātrī svinīgi sveica pašvaldības konkursa “Dienvidkurzemes novada uzņēmēju gada balvas 2023” laureātus – komersantus, kuri godprātīgi darbojas savā nozarē un sniedz vērtīgu pienesumu novadam. Uzņēmējus sumināja 11 kategorijās, sveica arī trīs lielāko iedzīvotāju ienākuma  nodokļa maksātājus 2023. gadā un pasniedza trīs specbalvas. Pieteikt pretendentus konkursam “Dienvidkurzemes novada uzņēmēju gada balva” pašvaldība aicināja līdz 2023. gada 30. novembrim. Iesniegtos pieteikumus apbalvojumiem izvērtēja pašvaldības izveidota vērtēšanas komisija piecu cilvēku sastāvā.

  • Izstāde “Riga Food 2023”.

Lai veicinātu Dienvidkurzemes novada pārtikas ražotāju atpazīstamību ne tikai novada teritorijā, bet arī valsts un starptautiskā mērogā, pašvaldība kopā ar 11 mūsu novada pārtikas ražotājiem piedalījās lielākajā Baltijas pārtikas izstādē “Riga Food 2023”. Uzņēmējiem bija iespēja parādīt, cik katrs no tiem ir dažāds un radošs, lai izveidotu kvalitatīvu produkciju, kuru piedāvāt izstādes apmeklētājiem.