Projekts
Otētie priekšmeti

Aizputes novadpētniecības muzeja sagatavotais projekta pieteikums “Kopīgo un atšķirīgo meklējot: Dienvidkurzemes novada kultūrvēsturiskais mantojums – otēti sadzīves priekšmeti” saņēmis finansējumu VKKF mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” Kurzemes plānošanas reģiona vadītājā projektu konkursā “Kurzemes kultūras programma 2023”.

Projekta ietvaros, sadarbībā ar Dienvidkurzemes novada Tautas tradīciju un folkloras centra vadītāju Ievu Tālbergu, novada akreditētajos muzejos un senlietu krātuvēs tiks apzināti, dokumentēti, pētīti un popularizēti Dienvidkurzemes novada otētie (apgleznotie) sadzīves priekšmeti.

Projekts

Projekta aktivitāšu ietvaros, Aizputes novadpētniecības muzejā būs iespējams noklausīties Dr. art. Ineses Siricas lekciju “Dienvidkurzemes novada 18.gs. beigu – 20.gs. sākuma apgleznoto sadzīves priekšmetu antīkās piktogrammas un zīmējumu motīvi”  par otēšanas rašanās pirmsākumiem Kurzemē, tās veicējiem, ornamentu veidiem, tipoloģiju un to simbolisko nozīmi  un piedalīties divās otēšanas praktiskajās meistardarbnīcās prasmju un iemaņu attīstīšanai – “Etnogrāfiskās otēšanas meistardarbnīcā” restauratores Lauras Matildes Ikertes vadībā, kur dalībniekiem būs iespēja iepazīt, izprast etnogrāfiskās otēšanas pamatprincipus un pašiem praktiski pamēģināt Dienvidkurzemē biežāk sastopamo un lietoto ornamentu otēšanu, bet mākslinieciskās jaunrades otēšanas meistardarbnīcā “Uzdāvini priekšmetam otro elpu!” Ingas Ādmines – Stūris vadībā dalībnieki gūs ierosmi un nepieciešamās prasmes,  piešķirot otro elpu savas mājvietas interjera priekšmetiem, tos otējot.

Projekta noslēgumā, apzinot novada senajā otēšanas tehnikā apgleznotos sadzīves priekšmetus, tiks izveidota un septembrī Aizputes muzejā atklāta foto izstāde “Mūsu senču izzīmētie sapņi”, kas 2024. gadā apceļos Dienvidkurzemes novada pilsētas un pagastus, bet šī gada septembrī, Dienvidkurzemes novada Kultūrvēsturiskā mantojuma mēnesī, projektā plānotās aktivitātes – lekcija, meistardarbnīcas un izstādes atklāšana Aizputē,  būs vienas no mantojuma mēneša programmas sastāvdaļām.

“Dienvidkurzemes novadā, realizējot reģionālo reformu, apvienojās astoņi pašpietiekami novadi: piecas pilsētas un 26 pagasti. Katram no bijušajiem novadiem ir savs bagātīgs, iepriekšējo paaudžu uzkrāts un mums tālāk nodots  kultūrvēsturiskais mantojums, kuru svarīgi kopīgi iepazīt, dokumentēt, saglabāt un cieņpilni nodot nākamajām paaudzēm. Lielā novadā dzīvojot, arī kultūrvēsturiskā mantojuma jomā ir svarīgi atrast pareizos saskarsmes punktus, ejot pētniecības ceļu, meklējot kopīgo un atšķirīgo,” stāsta projekta un Aizputes novadpētniecības muzeja vadītāja Jolanta Berga.

Aizputes muzeja vadītāja aicina vērīgi apskatīt savas mājas sadzīves priekšmetus. Ja atrodas no iepriekšējām paaudzēm mantoti otēti sadzīves priekšmeti (pūra lādes, durvis, krēsli, skapji, tīnes  u.c.), lūdzam darīt to zināmu arī mums, zvanot 29623284 vai rakstot e – pastā: aizpute.muzejs@gmail.com, lai vienotos par kultūrvēsturiskās vērtības dokumentēšanu.

VKKF finansējums projektam 2000 eiro. Projekta pieteicējs un līdzfinansētājs: Dienvidkurzemes novada Kultūras pārvalde. Viss Kurzemes kultūras programmas konkursā atbalstīto projektu saraksts apskatāms Kurzemes plānošanas reģiona mājas lapā https://www.kurzemesregions.lv/kultura/