Ar nākamā gada 1. janvāri Latvijas iedzīvotājiem būs jāuzsāk bioloģisko atkritumu šķirošana. Tas nozīmē, ka pārtikas produktu vai ēdiena gatavošanas pārpalikumus, augu un dārza atlikumus ievietosim atsevišķā brūnā konteinerā vai arī veidosim komposta kaudzes piemāju dārziņos.

Bio konteineri

Grobiņnieki iesaistās bioloģisko atkritumu šķirošanas izmēģinājuma projektā

Dienvidkurzemes novadā jau pašlaik iedzīvotāji aicināti šķirot bioloģiski noārdāmos atkritumus, ko daudzās mājsaimniecībās jau šobrīd veiksmīgi dara, veidojot komposta kaudzes sava īpašuma teritorijā vai tuvējos daudzdzīvokļu māju mazdārziņos, tāpat liela daļa bioloģisko atkritumu nonāk meža dzīvniekiem.

Lai iegūtu pieredzi un zināšanas, kā pašvaldībā veiksmīgi uzsākt dalītu bioloģisko atkritumu savākšanu, kā arī, lai izglītotu un palīdzētu iedzīvotājiem vieglāk orientēties atkritumu šķirošanā, Dienvidkurzemes novads iesaistījies pilotprojektā “Bio cikls”, kas norisinās no 2023. gada 1. novembra līdz 2024. gada 31. janvārim. Projektā kopumā piedalās ap 5000 iedzīvotāju, kā arī biroji un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi no Liepājas, Grobiņas, Saldus, Cēsīm un Ropažu novada. Kustību uzsāka Latvijas Pašvaldību savienība, Liepājas RAS, ZAAO, “CleanLiving”, “CleanR”, vairākas pašvaldības, atkritumu apsaimniekotāji un namu apsaimniekotāji.

Grobiņā kafejnīca “Lielā pietura” un 42 dzīvokļu māja Stacijas ielā 2 ir pirmās mūsu novadā, kas izmēģinājumprojekta ietvaros uzsākušas bioloģisko atkritumu šķirošanu ērtā veidā, dalībniekiem izsniegti bezmaksas speciāli izstrādāti mājsaimniecības komplekti: ventilējami grozi un kompostējami bio maisiņi.

 Visa projekta darbības laikā “Liepājas RAS”, atkritumu apsaimniekotājs SIA “Eco Baltia vide” un mājas Grobiņā, Stacijas ielā 2, apsaimniekotājs SIA “Grobiņas namserviss” sekos līdzi tam, kā iedzīvotājiem veicas ar bioloģisko atkritumu šķirošanu. Svarīgi nodrošināt, lai bioloģisko atkritumu konteinerā nebūtu citu veidu atkritumu piejaukumu, kā, piemēram, metāls, plastmasa, stikls, kā dēļ sašķirotie atkritumi būtu uzskatāmi par nešķirotiem un līdz ar to tiem tiktu piemērots nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanas tarifs.

Bioloģiskos atkritumus konteinerā ieteicams ievietot, izberot tos tieši no brīvi izvēlētās taras, kas var būt gan ērts trauks vai spainītis, kā arī konteinerā atļauts ievietot pārtikas atkritumus speciāli kompostējamā bioloģiski noārdāmā maisiņā vai papīra maisā. Bioloģiskos atkritumus noteikti nevajadzētu likt plastmasas maisiņā, tas sabojās gala produktu – kompostu –  un veidos nevēlamus piemaisījumus, tādēļ plastmasas maisiņu kategoriski aizliegts izmest bioloģisko atkritumu konteinerā.

Bioloģisko atkritumu šķirošana ļauj ietaupīt naudu

Atkritumu poligona “Ķīvītes” veikto atkritumu sastāva analīžu dati liecina, ka nešķiroto sadzīves atkritumu sastāvā aptuveni 40% ir pārtikas un dārza atkritumi. Šķirojot bioloģiskos atkritumus, būtiski samazināsies nešķiroto sadzīves atkritumu daudzums – līdz ar to iedzīvotājiem būs iespēja ietaupīt, jo bioloģiskos atkritumus to apsaimniekotājs pieņems par samazinātu tarifu. Kā nosaka Atkritumu apsaimniekošanas likums, sākot ar 2024. gadu, maksa par pareizi sašķirotu bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu būs 60% apmērā no nešķirotu sadzīves atkritumu maksas. Tas nozīmē, ka iedzīvotājiem ir iespēja samazināt kopējās atkritumu apsaimniekošanas izmaksas, ko var panākt, samazinot nešķirotu sadzīves atkritumu konteinera tilpumu vai izvešanas biežumu. Šo teoriju vēlamies pārbaudīt projekta laikā, vērtējot, vai un kā samazinās nešķiroto atkritumu apjoms un vai iedzīvotājiem izdodas sašķirot kvalitatīvu bioloģisko atkritumu masu.

Atkritumus varēs šķirot arī brīvprātīgi

Saskaņā ar Dienvidkurzemes novada pašvaldības domes saistošajiem noteikumiem Nr. 2023/26 “Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas saistošie noteikumi” no nākamā gada 1. janvāra novada pilsētās – Aizputē, Grobiņā un Priekulē – atkritumu apsaimniekotājam būs obligāti jānodrošina un pie daudzdzīvokļu mājām jāizvieto dalītās atkritumu vākšanas konteineri bioloģiskajiem atkritumiem, ja plānotais vai savāktais nešķiroto sadzīves atkritumu daudzums vienā daudzdzīvokļu mājā vai to kopīgā vienā atkritumu novietnē vidēji mēnesī pārsniedz 1,91 m3. Pārējām mājsaimniecībām bioloģisko atkritumu dalītās vākšanas konteinerus atkritumu apsaimniekotājs nodrošinās pēc iedzīvotāju pieprasījuma.

Daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, kuriem ar saistošajiem noteikumiem nav noteikts obligāti šķirot bioloģiskos atkritumus, bet viņi to vēlas darīt, savstarpēji jāvienojas par bioloģisko atkritumu šķirošanas uzsākšanu, to nostiprinot mājas sapulces protokolā, un jālūdz sava nama apsaimniekotājam nodrošināt bioloģisko atkritumu dalītās vākšanas konteineru izvietošanu. Arī privātmāju īpašniekiem būs iespēja pieprasīt atkritumu apsaimniekotājam brūno bioloģisko atkritumu konteineru, bet atbalstāma ir bioloģisko atkritumu kompostēšana savā dārzā.

Atkritumu šķirošana ir vienkārša, ļauj ietaupīt un uzlabo vides kvalitāti, turklāt atkritumu šķirošana mājsaimniecībā neaizņem daudz vietas - pietiek ar kasti, grozu vai maisu, kurā ievietot visus šķirojamos atkritumus. Tikai nedaudz jāmaina savi ikdienas ieradumi un ar laiku atkritumu šķirošana kļūst par pašsaprotamu paradumu, ko viegli īstenot.

Jāatzīmē, ka tādi sašķirotie sadzīves atkritumi kā, piemēram, stikls un vieglais iepakojumus – plastmasa, papīrs – jau tiek izvesti bez maksas. Savukārt šķiroto atkritumu savākšanas laukumos bez maksas ir iespēja nodot vairāku veidu šķirotos atkritumus – ne tikai iepakojumu, bet arī baterijas, akumulatorus, elektroiekārtas un apģērbu.

Tuvojas bioloģisko atkritumu šķirošana

 

 

2. novembrī Grobiņas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi un pedagogi Stacijas ielas 2. nama pagalmā veidoja ielu zīmējumus, tādējādi vēl vairāk pievēršot iedzīvotāju uzmanību kustībai “Bio cikls” un bioloģisko atkritumu šķirošanai, vienlaikus arī paši mācoties par atkritumu šķirošanas būtību un nepieciešamību.