Projekta aktualitāte
Ķekatas
Valsts kultūrkapitāla fonds

Lai saglabātu un popularizētu Nīcā un Otaņķos raksturīgo pavasara maskošanās tradīciju ķekatās lēkšanu, Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis ierakstījis digitālu albumu ''Ciemā lēcu ķekatās''.

Ķekatās lēkšana februārī ir vietējo unikalitāti izceļošs kultūras mantojums, kas joprojām Nīcas pusē tiek piekopts un nodots nākamajām paaudzēm un iekļaujas visā pasaulē izplatītajos masku gājienos: Itālijā - Venēcijas masku festivāls, Brazīlijā - Riodežaneiro karnevāls, Slovākijā – Fašiangī masku gājieni, u.c. Šie visi ir ar identisku izcelsmi – seno zemkopju tautu auglības rituāli veiksmīgam jaunajam saimnieciskajam gadam, kas senāk atzīmēts februārī tieši pirms pavasara sākuma un ir būtiski arī mūsdienās, jo Nīcas un Otaņķu pagastos, kā arī daudzviet citur Dienvidkurzemes novadā iedzīvotāji joprojām turpina savu senču arodu – zemkopību un lopkopību.

Līdz šim par ķekatām Nīcā publiski nebija pieejama visaptveroša informācija. Saistībā ar aizvadītajos gados piedzīvoto COVID-19 pandēmiju un aizliegumiem pulcēties, Nīcā un Otaņķos maskotā gājiena februāra mēnesī – ķekatās lēkšanas tradīcija ir apdraudēta un nonākusi uz pilnīgas izzušanas robežas. Lai to apturētu un ķekatās lēkšanu popularizētu, projekta ietvaros nolemts kvalitatīvi ierakstīt un padarīt pieejamas ikvienam saglabātās ķekatu dziesmu melodijas, rituāla dziesmu vārdus un tradīcijas aprakstu.

Līdz šim ik gadu ķekatās lēkuši valsts līmenī augsti novērtētā Otaņķu etnogrāfiskā ansambļa dalībnieki, pēc tradīcijas iesaistot Nīcas un Otaņķu pagastu iedzīvotājus.

Projekta ietvaros ir izdots digitāls albums ''Ciemā lēcu ķekatās'', kurš ikvienam interesentam pieejams visās straumēšanas vietnēs, ieskaitot Spotify un Apple Music, kā arī Dienvidkurzemes novada pašvaldības mājas lapas sadaļā Nīcas kultūrtelpa, kā arī sociālajā tīklā Facebook: Dienvidkurzemes kultūra un Dienvidkurzemes tradicionālā kultūrtelpa kontos. Turpat pieejams arī albumu pavadošais skaidrojošais materiāls par Nīcas un Otaņķu pagastiem raksturīgo ķekatās lēkšanas tradīciju.

Pagaidām plašākā informācija par šogad Latvijas Nemateriālā mantojuma sarakstā iekļauto Nīcas kultūrtelpu, ieskaitot ķekatās lēkšanas tradīciju, pieejama interneta vietnē Nīcas kultūrtelpa.

Jāatzīmē, ka albuma ierakstīšanas laikā izveidojusies sadarbība ar dūdu un bungu grupu ''Auļi'', un viena no albumā dzirdamajām dziesmām decembra sākumā tiks izdota ar ''Auļiem'' raksturīgo skanējumu un jaudu.

Digitālais albums, kas ierakstīts sadarbībā ar mūzikas ierakstu studiju ''Lauska'', paredzēts ikvienam interesentam, bet galvenokārt vietējo tradīciju kopējiem - Nīcas un Otaņķu folkloras kopām, etnogrāfiskajiem ansambļiem, etnomuzikologiem un arī novadpētniecībai.

Ciemā lēcu ķekatās

Digitālais albums pieejams straumēšanas vietnē Spotify ŠEIT

Dienvidkurzemes novada pašvaldības un Kultūras pārvaldes īstenotais KKF projekts "Digitāla albuma "Ciemā lēcu ķekatās" izdošana paredz arī pavadošā uzziņas materiāla izveidi jeb digitālu "CD grāmatiņu". Šeit katrs var tuvāk iepazīt Nīcā un Otaņķos saglabāto ķekatās lēkšanas tradīciju, pat noteikumus gan maskotajiem ļaudīm, gan tiem, kuri viesus uzņem - saimniekiem. Tāpat grāmatiņā ievietoti visi dziesmu vārdu, kuros viegli ievērot Nīcas izloksnei raksturīgus vārdus.

*Albuma izdošanu finansē Valsts kultūrkapitāla fonds un Dienvidkurzemes Kultūras pārvalde.

 

Projekta saturiskā vadītāja

Lelde Jagmina