Drošība VUGD Ziemassvētki
Vainags

Ir iedegta pirmā svecīte Adventes vainadziņā, sācies Ziemassvētku gaidīšanas laiks, kā arī telpu noformējumam izmantotas dažādas elektriskās lampiņu virtenes un sveces. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) speciālisti aicina šajā laikā īpašu uzmanību veltīt ugunsdrošībai.

VUGD statistika liecina, ka ik gadu šajā laikā bez uzraudzības atstātu iedegtu sveču dēļ izceļas vairāki ugunsgrēki. Uz galda bez uzraudzības atstāta svece, kuru apgāž kaķis, izraisot turpat blakus esošo aizkaru un virsmas aizdegšanos, svečtura novietošana uz papīru kaudzes, kas svecei apgāžoties, aizdegas, kā arī aizdedzies adventes vainags, kurā izmantoti dažādi viegli uzliesmojoši materiāli, kuri novietoti pārāk tuvu atklātai liesmai. Šie ir tikai daži no notikumiem, kurus iedzīvotāji varēja novērst, ja vien būtu ievērojuši ugunsdrošības pamatnoteikumus. Pats nozīmīgākais – neatstāt atklātu uguns liesmu bez uzraudzības pat uz mirkli.

Pērn ugunsdzēsēji glābēji dzēsa 37 ugunsgrēkus, kuri, visticamāk, izcēlās Adventes vainagā vai Ziemassvētku eglītē ievietotas degošas sveces dēļ, vai bez uzraudzības atstātām degošām svecēm. Šogad līdz 10. novembrim reģistrēti jau 17 šādi ugunsgrēki. Ik gadu šādos ugunsgrēkos cieš cilvēki – šogad cieta četri cilvēki, bet 2021. gadā kopumā seši.

Tādēļ VUGD atgādina drošības padomus, lai svētku noskaņas radītāji neizraisītu traģiskas nelaimes.

Lai nenotiktu šādas nelaimes, svarīgi ir ievērot ugunsdrošības prasības mājoklī – bez uzraudzības neatstāt atklātu liesmu, ieslēgtas elektriskās virtenes, kā arī pārliecināties, ka mājoklī uzstādītais dūmu detektors ir darbspējīgs, un ja kādu apstākļu dēļ izcelsies ugunsgrēks, detektors spēs par to laikus brīdināt, ļaus operatīvi izsaukt palīdzību  un nelaimi mazināt.

 Kas jāņem vērā, lai nenotiktu ugunsnelaime?

  • Adventes vainagi un dekori, lielākoties, tiek gatavoti no degtspējīgiem materiāliem, tādēļ rūpīgi jāpārdomā sveču izvietojums, lai to liesmas būtu drošā attālumā no vainaga un dekorācijām.
  • Ja tiek izmantots klasisks Adventes vainags, tajā ir jāievieto stabili un nedegoši sveču turētāji un tikai uz tiem var likt sveces. Adventes vainagu vai dekoru jānovieto uz stabilas un nedegošas virsmas.
  • Degošas sveces jānovieto drošā attālumā no aizkariem, mēbelēm vai citiem degtspējīgiem priekšmetiem. Jārūpējas, lai pie aizdedzinātām svecēm nevarētu piekļūt mazi bērni un mājdzīvnieki.
  • Sveces un vainagus nevajag novietot uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem.
  • Nedrīkst atstāt degošas sveces bez uzraudzības - pat ne uz īsu brīdi. Dodoties prom no telpas vai pirms gulētiešanas, jāpārliecinās, ka sveces nodzēstas.

 Kas jāņem vērā, uzstādot elektriskās virtenes?

Ja svētku dekorācijām, piemēram, Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai izvēlaties elektriskos rotājumus/virtenes, atcerieties:

  • pirms elektrisko rotājumu/virteņu lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju un aplūkojiet marķējumu uz virteņu iepakojuma. Ja ieraudzīsiet mājiņas apzīmējumu ar, piemēram, angļu valodas paskaidrojumu “for outdoor use”, tad šis rotājums būs piemērots ēkas vai eglītes greznošanai laukā;
  • iekštelpām paredzētās virtenes nedrīkst lietot ārpus mājas, jo spuldzītes neizturēs gaisa temperatūru svārstības un mitrumu;
  • ja izmantojat jau lietotas elektrisko spuldzīšu virtenes, pārliecinieties, vai tās nav bojātas.

 Pārliecinies, ka tavā mājoklī uzstādītais dūmu detektors ir darbspējīgs!

  • Uzstādītā detektora tehniskā apkope ir vienkārša. Nepieciešama vien savlaicīga barošanas elementa – baterijas nomaiņa, detektoru darbības pārbaude un putekļu noslaucīšana lietošanas instrukcijā norādītajā kārtībā.
  • Detektora korpusā ir baterijas jaudas automātiskā kontrole, kura laikus brīdinās ar skaņas signālu par baterijas nomaiņas nepieciešamību. Laiku pa laikam detektors jāpārbauda. To dara instrukcijā noteiktajā kārtībā. Visbiežāk – nospiežot kontroles (testa) pogu, pēc kā jāatskan spalgam skaņas signālam. Ja signāls skan – detektors ir darbspējīgs. Šādu pārbaudi ieteicams veikt reizi mēnesī.

Vairāk padomu VUGD tīmekļa vietnē: https://www.vugd.gov.lv/lv/svetku-laika.

Ja notikusi nelaime un vajadzīga operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties zvaniet 112!

Autors: 

VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa